Technologia zgazowania RDF/paliwa alternatywnego
Odpady o kodzie 19 12 10
Wieloletnie prace badawcze nad przekształcaniem odpadów organicznych w energię umożliwiły konstrukcję reaktora QM12 do zgazowywania paliwa stałego. Testy na pracujących instalacjach potwierdziły, że cały proces łącznie z dopaleniem powstałego gazu powoduje bardzo niską emisję zanieczyszczeń. Powstałe w niewielkiej ilości
spaliny spełniają wszystkie wymagania stawiane spalarniom przez Unię Europejską. Możliwa jest rozbudowa systemu zgazowania tak, by końcowym produktem systemu nie był gaz, lecz energia elektryczna i cieplna. Cały proces zgazowania jest kontrolowany, sterowany oraz rejestrowany przez skomputeryzowany system automatyki.
Reaktor QM12 może być dostosowany do unieszkodliwiania różnych rodzajów odpadów takich jak:
- komunalnych
- medycznych
- farmaceutycznych
- garbarskich
- przemysłowych (podkłady kolejowe, opony)
- spożywczych
- zwierzęcych (mączka zwierzęca)
Procesy zachodzące w generatorze zgazowarki
Terminem „zgazowania” substancji, zawierającej atomy węgla w swoim składzie, nazywa się cykl przemian z udziałem tlenu, dwutlenku węgla oraz pary wodnej, prowadzący do wytworzenia gazu syntezowego, składającego się głównie z tlenku węgla oraz wodoru i metanu. Obejmuje on następujące trzy etapy:
- Suszenie: Wyzwolona para wodna reaguje potem w fazie zgazowania z węglem, przetwarzając go do tlenku węgla i wodoru.
- Piroliza: w temperaturach 250-750 °C przebiega termiczny kraking (piroliza) do gazu zawierającego CO, H2, CH4 i CO2 z parą wodną oraz oparami aromatów (benzen, toluen, ksyleny itp.), do smółek i olejów oraz do węgla drzewnego i składników mineralnych.
- Zgazowanie: w tej fazie, wymagającej temperatury powyżej 750 °C, przebiega szereg reakcji endotermicznych przy niedomiarze tlenu oraz częściowo z udziałem pary wodnej, a nawet z CO2, które ciekłe i stałe surowce pirolizy przemieniają głównie do tlenku węgla i wodoru, a częściowo nawet do metanu.
Sprawność procesu określa się stosunkiem energii chemicznej wytworzonego gazu syntezowego do energii chemicznej surowca. W praktyce sprawność ta osiąga wartość w granicach 98% w zależności od stosowanej technologii, zawilgocenia surowca oraz wielkości instalacji.
Po zgazowaniu gaz zostaje spalony w komorze spalania i kierowany jest do kotła odzysknicowego gdzie następuje produkcja ciepłej wody lub pary. Następnie wychłodzony gaz zostaję skierowany do instalacji filtracyjnej gdzie następuje jego oczyszczenie do poziomu wymaganego przez odpowiednie przepisy. Jakość emitowanych spalin będzie podlegała ciągłemu pomiarowi.
Temperatura procesu zgazowania waha się w granicach od 400-850 °C. Temperatura w komorze spalania osiąga poziom powyżej 900 °C co i gwaranuje czas przebywania gazów spalinowych w temperaturze powyżej 850 °C przez minimum 2 sekundy.
przez naszych klientów i partnerów,
czego dowodzą liczne referencje.