O NAS
CZYM SIĘ ZAJMUJEMY
Główne obszary działalności
Nasz cel
Zespół
Nasz zespół jest prowadzony przez:
Historia firmy
W 2009 roku uruchomiliśmy pierwszy w Europie przemysłowy układ technologiczny z reaktorem do zgazowania pierza. Zakład przetwórstwa drobiu, który dostarcza pierze do utylizacji, jednocześnie pozbywa się odpadu w postaci pierza i odbiera wytworzony w rektorze zgazowania palny gaz, który wykorzystuje do produkcji pary na potrzeby technologiczne. Układ zgazowania pierza przyczynił się do zdobycia przez QENERGY nagrody w ramach programu Akcelerator Zielonych Technologii GREENEVO, przyznanej przez Ministerstwo Środowiska. Dostarczona instalacja do utylizacji pierza działa w warunkach przemysłowych nieprzerwanie od 2009 roku, spełniając wszelkie normy środowiskowe pod stałym nadzorem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
W 2010 roku, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów z istniejących zakładów termicznego przekształcania, w QENERGY utworzony został dział doradztwa technicznego. Wraz z rozwojem działalności firmy zdobywano coraz większe kompetencje, a obecnie QENERGY regularnie świadczy usługi wsparcia technicznego dla największych Zakładów Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Polsce.
W 2011 roku QENERGY wraz z Instytutem Maszyn Przepływowych PAN, w ramach dofinansowanego z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych pt. „Zaawansowane technologie pozyskiwania energii”, opracowało projekt oraz plan wdrożenia modernizacji reaktora zgazowania drewna oraz system oczyszczania spalin umożliwiający rozruch silnika tłokowego na wytworzonym syngazie.
W 2016 roku QENERGY opracowało prototypową instalację spalania osadu ściekowego w autorskim kotle z paleniskiem opartym o technologię rusztu ruchomego (schodkowego). Próby przeprowadzone na instalacji potwierdziły zdolność urządzenia do spalania osadu ściekowego na ruszcie zgodnie z aktualnymi rozporządzeniami, czego dowodzą oficjalnie wykonane badania.
Od 2018 roku QENERGY, w konsorcjum z Celsium Sp. z o.o., rozpoczęło prace nad projektem „ZMIERZ”, którego celem jest zaprojektowanie oraz wykonanie zintegrowanej instalacji odazotowania i odsiarczania spalin dla kotłów węglowych o mocy 30MW. Przygotowywane w ramach projektu rozwiązanie jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na dostosowanie kotłów ciepłowniczych typu WR25 do wymagań dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2010/75/UE (tzw. Dyrektywy IED) nakładających ograniczenia w ilości zanieczyszczeń (SOx, NOx, pyłów) emitowanych do atmosfery.